4.8 C
Jurbarkas
Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024

Erkės įkandime slypintis pavojus

Ar jau skaitėte?

Perkesasaulyje skaičiuojama apie 850 erkių rūšių, iš jų mažiausiai 8 rūšys gali būti įvairių ligų sukėlėjų pernešėjai.

- Reklama -

Erkė yra hematofaginis ektoparazitas, todėl išgyvena tik siurbdama kraują iš stuburinių gyvūnų. Taksonomiškai erkės gali būti klasifikuojamos į dvi šeimas, tai yra Ixodidae (kietosios erkės), kurios turi dorsalinį skydelį ir Argasidae (minkštosios erkės).

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) Veterinarijos rizikos vertinimo skyriaus vedėjas dr. Eugenijus Jacevičius pastebi, kad erkės yra laikini žmogaus ir gyvūnų parazitai, agresyvūs kraujasiurbiai ir ligų platintojai, kurių vystymasis gana sudėtingas (kiaušinis, lerva, nimfa, suaugusi erkė).

Žmonių ir veterinarinėje medicinoje didelę reikšmę turi Ixodidae erkės. Šioms erkėms reikia vieno pasimaitinimo krauju, kad iš lervos stadijos pereitų į nimfos stadiją ir dar vieno pasimaitinimo, kad virstų suaugusia erke.

Kovo-spalio mėnesiai – erkių sezoninio aktyvumo pikas

Ypatingai aktyvios jos tampa ankstyvą pavasarį, vos žemės temperatūra pasiekia +5-+7?C. Kovo-spalio mėnesiai yra erkių sezoninio aktyvumo pikas. Erkių aktyvumo trukmė ir jų dinamika tiesiogiai priklauso nuo meteorologinių ir klimato sąlygų.

- Reklama -

Svarbiausios erkių virusinės ligos

Erkėse gali būti nustatomi virusai iš 6 virusų šeimų, kurioms priklauso 8 virusų gentys ir 35 virusų rūšys, jų tarpe vieni iš svarbesnių yra Flavivirus, Nairovirus ir Orbivirus genčių virusai, priklausantys Flavi-, Bunya- ir Reoviridae virusų šeimoms.

Svarbiausios virusinės ligos, kurias platina erkės, yra erkinis encefalitas, Omsko hemoraginė karštligė, Louping-ill liga ir Krymo-Kongo hemoraginė karštligė. Be šių ligų reikėtų paminėti ir erkių pernešamas parazitines bei bakterines ligas, kurios yra nustatomos Europoje – Laimo liga (boreliozė), tuliaremija, anaplazmozė, erlichiozė ir riketsijozė, įskaitant Q karštinę ir babeziozę.

Erkinis encefalitas (EE)

- Reklama -

Erkinis encefalitas (EE) Europoje yra klasikinė gamtinė židininė virusinė zoonozė, sukeliama erkinio encefalito viruso (EEV) ir viena iš svarbiausių ir pavojingiausių erkių platinamų virusinių ligų.

NMVRVI specialistas pažymi, lad ši erkių platinama virusinė liga yra viena iš dažniausiai Europoje paplitusių erkių pernešamų ligų ir šios ligos svarba Europoje nuolat didėja.

Didėjantis ligos paplitimas priklauso nuo įvairių veiksnių, be kita ko, klimato kaita yra nurodyta kaip viena iš galimų priežasčių.

Pagrindiniai erkinio encefalito viruso pernešėjai yra penkios Ixodidae erkių rūšys: Ixodes persulcatus, Ixodes ricinus, Dermacentor silvarum, Haemophysalis concinna ir Haemophysalis japonica.

I.ricinus, turinti ypač efektyvius jutimo organus, maitinasi apie 300 skirtingų gyvūnų krauju: 148 – stuburinių, 149 – paukščių ir 20 reptilijų, I.persulcatus minta 240 skirtingų rūšių gyvūnų krauju. Pirmos dvi rūšys yra plačiau paplitusios Lietuvoje ir turi didelę reikšmę erkinio encefalito epidemiologijoje.

Lietuvoje paplitusi Europinė miško erkė – Ixodes ricinus.

Dr E. Jacevičius pastebi, kad šios rūšies erkės, tai yra Europinės miško erkės, randamos visuose Lietuvos rajonuose, todėl yra didelė rizika užsikrėsti šia per erkių įkandimus plintančia virusine liga. EE būdingi gamtiniai židiniai, kuriuose virusas cirkuliuoja ir kurie kaip taisyklė yra griežtai geografiškai apibrėžti.

Erkinio encefalito viruso pagrindinis gamtinis šaltinis yra smulkieji graužikai, tačiau pernešti virusą gali ir kitos rūšis – elniai, stirnos, avys, ožkos ir paukščiai.

Daugumai šeimininkų EEV nesukelia jokių klinikinių ligos simptomų. Erkinio encefalito sukėlėjai nuolat cirkuliuoja gamtoje – virusai persistuoja stuburinių (daugiausia graužikų) ir erkių organizmuose.

Erkių organizme virusas randamas seilių liaukose bei seilėse. Žmogus EE virusu užsikrečia įkandus EEV infekuotai erkei.

Šunų EE klinikiniai atvejai

Veterinarinėje medicinoje šunų EE klinikiniai atvejai, pasireiškiantys neurologiniais reiškiniais buvo žinomi prieš daugiau kaip 30 metų.

EE šunų tarpe stebimas daugumoje Europos regionų, kur EE pasireiškia kaip endeminis susirgimas. Taip pat yra aprašyti reti arklių EE atvejai. Naminiai šunys, vilkai, lapės ir arkliai gali sirgti ir būti užsikrėtę EEV, tačiau yra laikomi galutiniais EEV šeimininkais.

EE ožlų populiacijoje

Erkinio encefalito klinikiniai požymiai ožkų populiacijoje dažniausiai lieka nepastebėti, todėl pagrindinis būdas šioms infekcijoms nustatyti yra laboratoriniai tyrimai. Įprastiniai šių infekcijų diagnostikos metodai dažniausiai pagrįsti tiesioginiu sukėlėjų nustatymu klinikiniuose mėginiuose arba netiesioginiais specifinių antikūnų nustatymo būdais.

Nustatyta, kad gyvuliai, laikomi tvartuose šiltuoju metų periodu, turi žymiai mažesnę tikimybę užsikrėsti EE virusais. Mokslinių serologinių tyrimų rezultatai parodė, kad ožkų užsikrėtimo laipsnis EE virusais yra nevienodas ir su gyvulių amžiumi turi tendenciją didėti. Daugiausia užsikrėtusių mažųjų atrajotojų rasta tose vietovėse, kuriose yra didžiausias erkėtumas.

EEV perdavimo kelias žmonėms

EEV perdavimo kelias žmonėms nuo gyvūnų gali būti ir alimentinis – kai erkės nėra tiesioginės šios ligos kaltininkės. Šiuo atveju jos užkrečia ožkas, karves, o žmogus užsikrečia vartodamas tokių gyvulių nevirintą pieną arba jo produktus.

Žmonių užsikrėtimui EEV labai svarbūs atrajotojai – avys, ožkos, mažiau – galvijai, kurie yra erkių šeimininkai ir potencialus EEV infekcijos šaltinis žmonėms. Ožkų organizme EEV cirkuliuoti pradeda 4 dieną po užsikrėtimo. Neutralizuojančius antikūnus kraujo serume galima aptikti 10 – 13 dieną, jie gali išsilaikyti daugiau nei metus.

Viremijos metu, antrą arba trečią dieną po užsikrėtimo, EEV nedidelėmis koncentracijomis 3 – 7 dienas išskiria su pienu. Remiantis mokslininkų pateiktais duomenimis, yra žinoma, kad virusas gana ilgai išsilaiko piene ir pieno produktuose.

Aktyvi imunoprofilaktika

Pagrindinė priemonė žmonėms apsisaugoti nuo susirgimo erkiniu encefalitu yra aktyvi imunoprofilaktika (skiepai). Tai efektyviausia priemonė ligai išvengti, ypač asmenims, gyvenantiems didelės rizikos vietovėse.

Rekomenduojama nenaudoti termiškai neapdoroto ožkos pieno ar jo produktų maistui, ypač jeigu žmonės nėra pasiskiepiję prieš EEV. Virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 minutes, veikiant +70?C temperatūrai – per 5 minutes.

Rekomenduotina

Gyvūnų apsaugai nuo erkių gamtoje rekomenduotina naudoti erkes atbaidančias priemones (repelentus). Apsaugos efektyvumas priklauso nuo repelento sudėties bei nariuotakojo jautrumo repelento sudedamosioms dalims.

Siekiant išvengti ožkų užsikrėtimo erkiniu encefalitu rekomenduojama neganyti gyvulių pamiškėse, aukštoje žolėje, brūzgynuose, miškuose bei drėgnose vietose. Rekomenduojama ožkų laikymo patalpose atlikti sistemingą graužikų populiacijos reguliavimą.

Dažniausiai, kaip pastebi dr. E. Jacevičius, erkinio encefalito klinikiniai požymiai ožkų populiacijoje lieka nepastebėti, todėl pagrindinis būdas šiai infekcijai nustatyti yra laboratoriniai tyrimai.

- Reklama -

Reabilitacija po traumos ar operacijos – ką reikia žinoti?

Po traumos ar pooperacinė reabilitacija yra esminis ortopedinio gydymo proceso elementas. Nepriklausomai nuo to, ar susilaužėte ranką, plyšote raiščius, patyrėte peties traumą, ar buvo atlikta klubo sąnario keitimo operacija, reabilitacija yra būtina norint pasiekti...

Kam reikalingas sraigtinis kompresorius?

Sraigtinis kompresorius, taip pat žinomas kaip oro kompresorius, yra dujų kompresoriaus tipas, kuriame naudojamas sukamasis teigiamo poslinkio mechanizmas. Šie kompresoriai yra įprasti pramonėje, kur reikia didesnio suslėgtų dujų kiekio. Sraigtiniai kompresoriai naudojami įvairiose pramonės šakose,...

Reabilitacijos svarba atsistatant po kaulų lūžių

Kaulų lūžiai gali turėti didelės įtakos asmens gebėjimui atlikti kasdienę veiklą, ypač tą, kuriai reikia judėjimo ir fizinio krūvio. Reabilitacija atlieka lemiamą vaidmenį atkuriant judesių diapazoną ir funkcionalumą po lūžio. Puslapyje https://alfasteps.com/paslaugos/reabilitacija/ rasite reabilitacijos...

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Pasinerkite į žinių kultūrą su norvegų kalbos kursais

Norvegų kalbos mokymasis gali būti vartai į ryšį su Norvegijos žmonėmis. Lankydami norvegų kalbos kursus asmenys gali išmokti kalbos ir geriau bendrauti su vietiniais, o tai gali padėti giliau suprasti Norvegijos kultūrą ir papročius....

Klasikiniai šviestuvai kaip stiliaus akcentas

Šiuolaikinė klasika arba modernus klasikinis stilius, viena vertus, reiškia klasikinį interjerą, formas ir motyvus. Kita vertus, jis remiasi šiuolaikinių medžiagų šviežumu, technologine pažanga ir minimalizmo griežtumu, kad sukurtų patogią, jaukią ir šiuolaikišką erdvę, kurioje...

Virtuvės komplektai kokybiškam ir patogiam gyvenimo būdui

Nesvarbu, ar rengiate vakarėlį, ruošiate vakarienę darbo dienomis, ar tiesiog padedate vaikams atlikti namų darbus, šeimos gyvenimas sukasi aplink virtuvę. Šiandienos virtuvės dizainas paprastai yra atviro plano arba bent jau sujungtas su likusiais namo...

Plaukų slinkimo problemoms spręsti – ne „stebuklingi“ šampūnai

Įprastai žmogus per dieną praranda 40-150 plaukų, bet šis skaičius gali stipriai padidėti dėl netinkamos jų priežiūros ar bendros žmogaus organizmo būklės pablogėjimo. Į holistinio požiūrio „AUM Wellness Clinic“ grožio pusryčius, susirinkęs gausus būrys...

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...