5 C
Jurbarkas
Penktadienis, 19 balandžio, 2024

Klausimai, kurie neduoda ramybės pensijų kaupimo dalyviams

Ar jau skaitėte?

Po pensijų kaupimo reformos daugiau gyventojų pradėjo domėtis savo finansais – kur taupyti, kada pinigai pervedami į pensijų fondą, kaip kaupimo bendrovės apie klientų sprendimus informuoja „Sodrą“. 

- Reklama -

Kur kas daugiau gyventojų nei anksčiau pasirašo naujas pensijų kaupimo sutartis, nelaukdami, kol juos  kur nors įtrauks. Vien per pirmus du šių metų mėnesius pasirašyta 9300 naujų pensijų kaupimo sutarčių, o jų augimas stebimas dar nuo praėjusio birželio, kai pensijų reforma buvo pristatyta.

Kad kiltų kuo mažiau rūpesčių, „Sodra“ atsako į klausimus apie pensijų kaupimą, kuriuos ne visiems kyla mintis užduoti, bet atsakymus žinoti svarbu.

  • Mano įmoka į pensijų fondą jau nuskaičiuota nuo darbo užmokesčio. O kada pinigai atsidurs mano pensijų fondo sąskaitoje?

Pensijų kaupimo įstatyme numatyta, kad įmokos į gyventojo pensijų fondą turi būti pervedamos per 30 dienų nuo termino, iki kurio draudėjai privalo pateikti duomenis apie kiekvienam apdraustajam apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų ir socialinio draudimo įmokų sumas. Tai svarbu, nes būtent pagal šiuos duomenis nustatomas įmokos į pensijų kaupimo fondą dydis.

Darbdaviai duomenis „Sodrai“ turi pateikti iki kito mėnesio 15 dienos, o kartais dėl duomenų tikslinimo tai užtrunka ir ilgiau. Pavyzdžiui, už sausį duomenys „Sodrai“ pateikiami iki vasario 15 dienos.

Tai reiškia, kad vasario mėnesį „Sodra“ pensijų fondams pervedė praėjusio gruodžio įmokas. Sausio mėnesio pensijų kaupimo dalyvių įmokos pensijų fondus pasieks pirmoje kovo pusėje.

- Reklama -

Tai yra įprasta tvarka ir ji dėl reformos nesikeitė, o šis terminas reikalingas tam, kad būtų patikrinti draudėjų pateikti duomenys (nes nuo to priklauso pervedama suma), taip pat mokėjimo žiniaraščiams suformuoti ir pavedimų operacijoms atlikti.

  • Kaupimo bendrovei pateikiau prašymą nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime. Kaip žinoti, ar kaupimo bendrovė perdavė prašymą „Sodrai“?

Visi pensijų gyventojų kaupimo bendrovėms pateikti prašymai apdorojami iki einamojo mėnesio pabaigos.

Įprastai kaupimo bendrovės duomenis apie pateiktus kaupiančiųjų prašymus „Sodrai“ turi pateikti per 3 darbo dienas, jeigu duomenų perdavimas nėra laikinai sustabdytas teisės aktuose nustatyta tvarka.

Dėl įvairių aplinkybių, kaip antai ir dėl to, kad visos pensijų kaupimo bendrovės per pirmąjį šių metų pusmetį turi perkelti savo klientų lėšas į gyvenimo ciklo pensijų fondus, pensijų kaupimo dalyvių duomenų perdavimas gali būti laikinai sustabdytas, o duomenys „Sodrą“ pasiekia ne iškart. Tačiau dėl to nerimauti nereikėtų – pasibaigus mėnesiui galutiniai ir tikslūs duomenys už praėjusį mėnesį yra įtraukiami į Pensijų kaupimo dalyvių sutarčių registrą.

- Reklama -

Bet kuriuo atveju taikomi teisės aktai, kuriuose aiškiai nustatyta, jog gyventojas įmokų nemokės nuo to mėnesio, kai pateikė atitinkamą prašymą. Vadinasi, jeigu vasarį pateikėte prašymą, nuo Jūsų vasario mėnesio darbo užmokesčio įmokos jau nebus nuskaičiuojamos. Paskutinis mėnuo, nuo kurio įmokos nuskaičiuotos – sausis.

Tiesa, svarbu, kad teisės aktuose numatytas maksimalus 3 darbo dienų terminas duomenimis perduoti, tad jeigu prašymas yra pateikiamas paskutinę mėnesio dieną, gali būti pavienių atvejų, kai duomenys į Pensijų kaupimo dalyvių sutarčių registrą bus įtraukti tik kitą mėnesį.

Jeigu pasirinkote nutraukti kaupimą ir visas lėšas pervesti „Sodrai“, tuomet pinigai „Sodrai“ bus pervesti iškart, kai sutarties nutraukimas užregistruojamas Pensijų kaupimo sutarčių registre.

Patikrinti informaciją apie dalyvavimo pensijų kaupime formą ar nutrauktą sutartį ir sugrąžintas lėšas galima asmeninėje „Sodros“ gyventojo paskyroje suformavus suvestinę REP.11 (Į pensijų fondus pervestos kaupiamosios pensijų įmokos), o atnaujintą „Sodros“ pensijos taškų skaičių suvestinėje REP.49 (Informacija apie asmens įgytus apskaitos vienetus senatvės pensijai).

Tituliniame asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui puslapyje pateikiami duomenys apie įgytus ir dėl kaupimo sumažėjusius apskaitos vienetus (taškus) visiems gyventojams bus atnaujinti pasibaigus sprendimo dėl pensijų kaupimo laikotarpiui.

  • Pasirašiau naują pensijų kaupimo sutartį, kada pirma įmoka bus pervesta į mano pensijų fondą?

Pasirašius naują pensijų kaupimo sutartį įmokos nuo gyventojo darbo užmokesčio pradedamos skaičiuoti už trečią mėnesį nuo sutarties pasirašymo mėnesio. Jeigu gyventojas naują pensijų kaupimo sutartį sudaro kovą, įmokos nuo jo darbo užmokesčio nuskaičiuojamos už gegužę, o pensijų kaupimo bendrovei bus pervestos liepą.

Šis laikotarpis reikalingas, nes gyventojas, pasirašęs pensijų kaupimo sutartį, turi teisę per mėnesį jos atsisakyti be jokių pasekmių.

  • Padidinau pensijų kaupimo tarifą nuo 1,8 iki 3 proc. Kada bus pervesta didesnė įmoka?

Jeigu gyventojui šiuo metu taikomas pereinamasis 1,8 proc. tarifas (atitinkamai valstybės paskata siekia 0,3 proc.), jis gali iki šių metų liepos 31 dienos pasirinkti 3 proc. tarifą (valstybės paskata tuomet – 1,5 proc.). Norint padidinti kaupimo tarifą reikia kreiptis į savo pensijų kaupimo bendrovę. Didesnė įmoka į pensijų kaupimo fondą bus mokama nuo kito mėnesio.

Tai reiškia, kad pateikus prašymą padidinti tarifą kovo mėnesį, už kovą dar bus pervesta mažesnė įmoka, o didesnės įmokos pradedamos skaičiuoti nuo balandžio.

  • Esu jaunesnis nei 40 metų ir esu įtrauktas į kaupimą. Kodėl mano įmokos vis dar nepervedamos į pensijų kaupimo fondą?

Gyventojai, kurie yra jaunesni nei 40 metų ir yra įtraukiami į kaupimą, pensijų kaupimo dalyviais taps nuo liepos mėnesio toje kaupimo bendrovėje, kuri buvo parinkta atsitiktine tvarka, jeigu patys nepasirinks kitaip. Tai reiškia, kad 1,8 proc. įmokos nuo darbo užmokesčio bus skaičiuojamos nuo liepos mėnesio.

Tačiau galite kreiptis į bent kurią pasirinktą pensijų kaupimo bendrovę ir sudaryti pensijų kaupimo sutartį nelaukdami liepos, taip pat pasirinkti iškart mokėti 3 proc. ir taip gauti didesnę valstybės paskatą, kuri, kaupiantiems 3 proc., siekia 1,5 proc. Taip pat turite teisę iki birželio 30 d. atsisakyti dalyvauti kaupime.

  • Dirbu savarankiškai su individualios veiklos pažyma, dalyvauju pensijų kaupime, bet savo įmokų į pensijų kaupimo bendrovę nematau – kodėl?

Dirbant savarankiškai pensijų kaupimo įmokos mokamos tuomet, kai gyventojas deklaruoja pajamas ir sumoka kitas socialinio draudimo įmokas.

Jeigu pensijų kaupimo sutartį pasirašėte 2018 metais, o pajamas už praėjusius metus rengiatės deklaruoti ir įmokas mokėti iki šių metų gegužės, tuomet iki šiol jokios įmokos pensijų kaupimo bendrovės dar nepasiekė. Jas sumokėsite deklaravę 2018 metų pajamas. Atitinkamai gausite ir paskatą iš valstybės.

  • Kada valstybė į mano pensijų kaupimo sąskaitą perves pažadėtus 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio? Kokia tai suma?

Valstybės paskata kaupiantiems 3 proc. sudaro 1,5 proc. nuo VDU – 16,4 euro per mėnesį arba maždaug 197 eurus per metus. Kaupiantiems pereinamuoju 1,8 proc. tarifu paskata yra mažesnė – 3,3 euro per mėnesį. Šią valstybės įmoką į gyventojo pensijų kaupimo fondą „Sodra“ perveda kartu su gyventojo įmoka.

Saulius Jarmalis
„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas

- Reklama -

Reabilitacija po traumos ar operacijos – ką reikia žinoti?

Po traumos ar pooperacinė reabilitacija yra esminis ortopedinio gydymo proceso elementas. Nepriklausomai nuo to, ar susilaužėte ranką, plyšote raiščius, patyrėte peties traumą, ar buvo atlikta klubo sąnario keitimo operacija, reabilitacija yra būtina norint pasiekti...

Kam reikalingas sraigtinis kompresorius?

Sraigtinis kompresorius, taip pat žinomas kaip oro kompresorius, yra dujų kompresoriaus tipas, kuriame naudojamas sukamasis teigiamo poslinkio mechanizmas. Šie kompresoriai yra įprasti pramonėje, kur reikia didesnio suslėgtų dujų kiekio. Sraigtiniai kompresoriai naudojami įvairiose pramonės šakose,...

Reabilitacijos svarba atsistatant po kaulų lūžių

Kaulų lūžiai gali turėti didelės įtakos asmens gebėjimui atlikti kasdienę veiklą, ypač tą, kuriai reikia judėjimo ir fizinio krūvio. Reabilitacija atlieka lemiamą vaidmenį atkuriant judesių diapazoną ir funkcionalumą po lūžio. Puslapyje https://alfasteps.com/paslaugos/reabilitacija/ rasite reabilitacijos...

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Pasinerkite į žinių kultūrą su norvegų kalbos kursais

Norvegų kalbos mokymasis gali būti vartai į ryšį su Norvegijos žmonėmis. Lankydami norvegų kalbos kursus asmenys gali išmokti kalbos ir geriau bendrauti su vietiniais, o tai gali padėti giliau suprasti Norvegijos kultūrą ir papročius....

Klasikiniai šviestuvai kaip stiliaus akcentas

Šiuolaikinė klasika arba modernus klasikinis stilius, viena vertus, reiškia klasikinį interjerą, formas ir motyvus. Kita vertus, jis remiasi šiuolaikinių medžiagų šviežumu, technologine pažanga ir minimalizmo griežtumu, kad sukurtų patogią, jaukią ir šiuolaikišką erdvę, kurioje...

Virtuvės komplektai kokybiškam ir patogiam gyvenimo būdui

Nesvarbu, ar rengiate vakarėlį, ruošiate vakarienę darbo dienomis, ar tiesiog padedate vaikams atlikti namų darbus, šeimos gyvenimas sukasi aplink virtuvę. Šiandienos virtuvės dizainas paprastai yra atviro plano arba bent jau sujungtas su likusiais namo...

Plaukų slinkimo problemoms spręsti – ne „stebuklingi“ šampūnai

Įprastai žmogus per dieną praranda 40-150 plaukų, bet šis skaičius gali stipriai padidėti dėl netinkamos jų priežiūros ar bendros žmogaus organizmo būklės pablogėjimo. Į holistinio požiūrio „AUM Wellness Clinic“ grožio pusryčius, susirinkęs gausus būrys...

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...