4.8 C
Jurbarkas
Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024

Plaukime salotas, vaisius, daržoves – saugokime savo sveikatą

Ar jau skaitėte?

salotosArtėjant šventėms, visi pagalvojame: – ką patieksime šventiniam stalui?

- Reklama -

Namuose pagamintas maistas visada bus skanesnis, patrauklesnis, tačiau, kaip teigia Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) direktoriaus pavaduotoja Snieguolė Ščeponavičienė, turime nepamiršti, kad būtina atsakingai laikytis pagrindinių maisto saugos gamybos taisyklių.

Per 2014 m. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, šeimose kilo 374 protrūkiai (85,5 proc. iš bendro protrūkių skaičiaus).

Taigi, į ką kiekviena šeimininkė turėtų itin atreipti dėmesį, ruošdama maistą namuose?

Žinotina, ruošiant maistą namuose

Gaminant maistą namuose, anot S. Ščeponavičienės, labai svarbu skirti atskirą inventorių žalios ir gatavos produkcijos tvarkymui. Vaisius ir daržoves prieš vartojimą reikia gerai nuplauti vandeniu, siekiant išvengti žarnyno infekcinių ligų, prieš valgant, jei įmanoma, rekomenduojama nulupti ir žievelę.

- Reklama -

Prieš vartojimą džiovintus vaisius ir riešutus taip pat būtina gerai nuplauti. Kol šie maisto produktai patenka ant mūsų stalo, jie „nukeliauja” ilgą kelią: renkamas derlius, vaisiai džiovinami, pakuojami, kraunami, vežami, vėl pakuojami.

NMVRVI tyrimas – salotų plovimas

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute buvo atliktas tyrimas, siekiant įvertinti, kaip plovimas įtakoja produktų mikrobiologinę taršą. Atrinkus iš įvairių turgaviečių Lietuvoje užaugintų salotų 8 mėginius, jie buvo pristatyti laboratoriniam ištyrimui.

Atlikus mikrobiologinius tyrimus prieš plovimą ir po plovimo (kiekvienas salotų lapelis buvo atskirtas ir kruopščiai nuplautas po tekančiu vandeniu), buvo nustatytas ženklus mikroorganizmų skaičiaus sumažėjimas. Salotose tirtos salmonelės, žarninės lazdelės (Escherichia coli), koliforminių bakterijų skaičius, aerobinių mikroorganizmų skaičius.

- Reklama -

Patogeninių mikroorganizmų nenustatyta nei prieš plovimą, nei po plovimo, o aerobinių mikroorganizmų skaičius ir koliforminių mikroorganizmų skaičius po plovimo sumažėjo 60-97,8 proc.

Nors šie mikroorganizmai tiesiogiai nesietini su žarnyno infekcinėmis ligomis, tačiau toks ženklus jų sumažėjimas parodo, kad tinkamas plovimas sumažina mikroorganizmų kiekį. Tuo labiau, kad mokslinėje literatūroje teigiama, kad esant šiems mikroorganizmams produkte, didesnė tikimybė, kad galima aptikti ir patogeninių mikroorganizmų. Koliforminių bakterijų ir aerobinių mikroorganizmų skaičius parodo bendrą produkto užterštumą.

Salotose, dėl jų didelio paviršiaus ploto ir sluoksniuotų lapų, gali slėptis daugybė bakterijų. Nupjautų ar kitaip mechaniškai pažeistų lapų kraštuose yra maistingų medžiagų, kurios skatina bakterijų augimą, o paviršius tinkamas joms kauptis.

Salotų kruopštus plovimas sumažino bakterijų skaičių kelis dešimtis kartų, todėl tai yra efektyvi apsaugos priemonė nuo įvairių žarnyno infekcinių ligų.

Kaip teisingai tvarkyti maistą – pataria NMVRVI specialistai

Maisto sauga, ruošiant maistą namuose, didžiąja dalimi priklauso nuo mūsų pačių. Kad ant kiekvieno vartotojo stalo puikuotųsi ne tik skanus, bet ir saugus maistas, NMVRVI specialistai teikia keletą patarimų kaip teisingai tvarkyti maistą:

– Per maistą plintančios bakterijos kambario temperatūroje gali labai sparčiai daugintis, o žemesnėje nei 5?C ir aukštesnėje nei 60?C temperatūrose bakterijų augimas sulėtėja. Vartojimui paruoštą maistą kambario temperatūroje laikykite ne ilgiau kaip 2 valandas. Užšaldytą maistą atitirpinkite šaldytuve ar kitoje vėsioje vietoje.

– Dauguma šeimininkių per Kalėdas pagamina daug patiekalų, kad maisto užtektų ir Naujųjų metų šventei. Toks požiūris yra klaidingas, kadangi paruošto vartojimui maisto netgi šaldytuve negalima laikyti per ilgai. Rekomenduotina mėsos, paukštienos, žuvies bei kiaušinių patiekalus, troškinius, mišraines laikyti šaldytuve ir suvartoti ne vėliau kaip per 2 dienas.

– Ruošdami ir laikydami maistą venkite kryžminės taršos. Naudokite atskiras pjaustymo lenteles, įrankius žaliai paukštienai, mėsai, daržovėms, po panaudojimo juos kruopščiai nuplaukite.

Termiškai neapdorotą paukštieną, kiaušinius, mėsą, daržoves laikykite atskirai nuo termiškai apdoroto, paruošto vartojimui maisto. Patogiausia kiekvieną maisto produktą laikyti atskirai uždarame inde, kad žali produktai ir pagaminti patiekalai nesiliestų vienas su kitu.

– Vartokite gerai termiškai apdorotą maistą. Dauguma per maistą plintančių mikroorganizmų žūva esant 75?C. Todėl, norėdami išmatuoti kepsnio vidaus temperatūrą, geriausia turėti specialų termometrą.

– Prieš vartojimą kruopščiai nuplaukite vaisius ir daržoves, jei reikia, nulupkite – taip sumažinsite užsikrėtimo patogeninėmis žarnyno bakterijomis riziką.

– Pati svarbiausia per maistą plintančių ligų prevencijos priemonė – rankų plovimas. Kruopščiai ir dažnai plaudami rankas po tekančiu vandeniu su muilu sumažinsite per maistą plintančių ligų perdavimo riziką.

Rankas būtina plauti prieš pradedant ruošti maistą, maisto ruošimo metu bei pasinaudojus tualetu.

Ruoškime maistą atsakingai ir saugiai, kad atėję šventės būtų gražios ir jaukios! – sako Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai visiems , kurie pasiruošę gaminti maistą namuose ir juo vaišinti savo artimuosius.

- Reklama -

Reabilitacija po traumos ar operacijos – ką reikia žinoti?

Po traumos ar pooperacinė reabilitacija yra esminis ortopedinio gydymo proceso elementas. Nepriklausomai nuo to, ar susilaužėte ranką, plyšote raiščius, patyrėte peties traumą, ar buvo atlikta klubo sąnario keitimo operacija, reabilitacija yra būtina norint pasiekti...

Kam reikalingas sraigtinis kompresorius?

Sraigtinis kompresorius, taip pat žinomas kaip oro kompresorius, yra dujų kompresoriaus tipas, kuriame naudojamas sukamasis teigiamo poslinkio mechanizmas. Šie kompresoriai yra įprasti pramonėje, kur reikia didesnio suslėgtų dujų kiekio. Sraigtiniai kompresoriai naudojami įvairiose pramonės šakose,...

Reabilitacijos svarba atsistatant po kaulų lūžių

Kaulų lūžiai gali turėti didelės įtakos asmens gebėjimui atlikti kasdienę veiklą, ypač tą, kuriai reikia judėjimo ir fizinio krūvio. Reabilitacija atlieka lemiamą vaidmenį atkuriant judesių diapazoną ir funkcionalumą po lūžio. Puslapyje https://alfasteps.com/paslaugos/reabilitacija/ rasite reabilitacijos...

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Pasinerkite į žinių kultūrą su norvegų kalbos kursais

Norvegų kalbos mokymasis gali būti vartai į ryšį su Norvegijos žmonėmis. Lankydami norvegų kalbos kursus asmenys gali išmokti kalbos ir geriau bendrauti su vietiniais, o tai gali padėti giliau suprasti Norvegijos kultūrą ir papročius....

Klasikiniai šviestuvai kaip stiliaus akcentas

Šiuolaikinė klasika arba modernus klasikinis stilius, viena vertus, reiškia klasikinį interjerą, formas ir motyvus. Kita vertus, jis remiasi šiuolaikinių medžiagų šviežumu, technologine pažanga ir minimalizmo griežtumu, kad sukurtų patogią, jaukią ir šiuolaikišką erdvę, kurioje...

Virtuvės komplektai kokybiškam ir patogiam gyvenimo būdui

Nesvarbu, ar rengiate vakarėlį, ruošiate vakarienę darbo dienomis, ar tiesiog padedate vaikams atlikti namų darbus, šeimos gyvenimas sukasi aplink virtuvę. Šiandienos virtuvės dizainas paprastai yra atviro plano arba bent jau sujungtas su likusiais namo...

Plaukų slinkimo problemoms spręsti – ne „stebuklingi“ šampūnai

Įprastai žmogus per dieną praranda 40-150 plaukų, bet šis skaičius gali stipriai padidėti dėl netinkamos jų priežiūros ar bendros žmogaus organizmo būklės pablogėjimo. Į holistinio požiūrio „AUM Wellness Clinic“ grožio pusryčius, susirinkęs gausus būrys...

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...