Po traumos ar pooperacinė reabilitacija yra esminis ortopedinio gydymo proceso elementas. Nepriklausomai nuo to, ar susilaužėte ranką, plyšote raiščius, patyrėte peties traumą, ar buvo atlikta klubo sąnario keitimo operacija, reabilitacija yra būtina norint pasiekti pilną fizinę formą.
Pooperacinė reabilitacija – koks jos tikslas?
Pagrindinis reabilitacijos po operacijos tikslas – padėti pacientui greičiau, visiškai ar iš dalies grįžti į kuo didesnį fizinį ir protinį pasirengimą.
Atsižvelgiant į tai, kad kiekvienas organizmas skirtingai reaguoja į gydymą ir regeneruoja skirtingu tempu, reabilitologas pratimų ir gydymo programą pritaikoma kiekvienam pacientui individualiai. Ir taip yra per visą reabilitacijos laikotarpį, kiekviename sveikimo etape.
Kaip atrodo pooperacinė reabilitacija?
Jei norima, kad reabilitacija duotų didžiausią naudą, ją reikia pradėti kuo greičiau. Šios pirmosios akimirkos yra labai svarbios, nes jos iki minimumo sutrumpina laikotarpį, kai raumenys yra sąstingio būsenoje.
Pirmosiomis dienomis reabilitacijos gydytojai moko taisyklingai judėti su pasirinkta atrama ir atlieka randų gijimą bei patinimų įsisavinimą pagreitinančius gydymo būdus. Šių veiklų tikslas – kad pacientas kuo greičiau atgautų visą judesių amplitudę ir nejaustų skausmo.
Tada, kai pacientas gali savarankiškai atlikti kasdienę veiklą, nejausdamas skausmo, terapeutas pristato tolesnius pratimus ir veiklą. Jų dėka galima palaipsniui didinti ir išlaikyti mobilumą. Jų tipas priklauso nuo kūno regeneracijos greičio ir raumenų bei sąnarių mobilizacijos po operacijos. Tai taip pat turi įtakos momentui, kai atsiranda pratimai su svoriais ir funkcinės treniruotės. Savo terapiniame darbe reabilitologas, naudodamas turimas ir žinomas technikas, apdoroja paciento kūną, kad atgautų visą funkcionalumą.
Kas lemia pooperacinės reabilitacijos metodų pasirinkimą?
Kaip jau žinote, tiek pratimų kompleksas, tiek visa reabilitacijos programa yra pritaikyta individualiai operuoto žmogaus situacijai. Jų pasirinkimas, be kita ko, priklauso nuo:
- bendra paciento sveikatos būklė,
- kūno ploto, kuris buvo operuotas, dydis,
- procedūros rūšis ir jos apimtis,
- pooperacinio rando dydis,
- paciento amžių, svorį, tinkamumą ir fizinę būklę, taip pat gyvenimo būdą prieš operaciją,
- atkūrimo proceso etapas.
Pooperacinės reabilitacijos efektyvumui didelę įtaką turi operuojančio gydytojo ir reabilitologo bendradarbiavimas, leidžiantis dar geriau pritaikyti terapijos rūšį prie paciento poreikių.