4.6 C
Jurbarkas
Penktadienis, 26 balandžio, 2024

Erkės nemiega. Kaip apsaugoti augintinius?

Ar jau skaitėte?

Erkė. Nuotrauka Catkin iš Pixabay.

Vyraujant pavasariškiems orams, svarbu atkreipti dėmesį į gamtoje tykančius pavojus, apie kuriuos šaltuoju sezonu dažnai nesusimąstome. Pliusine oro temperatūra mėgaujamės ne tik mes, tačiau ir pavojingi voragyviai – erkės. Paprastai erkių aktyvumo sezonas prasideda kovo mėnesį ir tęsiasi kartais net iki vėlyvo gruodžio. Šiais metais laikantis ypač šiltiems orams, jau vasario mėnesį pastebėta, kad dauguma erkių yra nubudusios bei aktyviai ieško maisto. Erkės vis dažniau sutinkamos ne tik miškuose ar laukuose, tačiau ir miesto teritorijoje, parkuose, žaliosiose zonose.

- Reklama -

Pavojus mūsų augintiniams

Erkės pavojingos ne tik mums, bet ir mūsų augintiniams. Jos platina daugybę virusinių ir bakterinių ligų, kuriomis gali užkrėsti naminius gyvūnus. Šunys ir katės erkes parsineša iš lauko – jas pasigauna pasivaikščiojimų metu. Nenupjautoje žolėje po lapais besislepiančios erkės lengvai patenka ant augintinio kailio ir suradusios minkštą, daug kraujagyslių turinčią vietą joje įsisiurbia. Parduotuvių tinklo augintiniams veterinarijos gydytojos ir farmacijos vadovės Kamilės Ausmanės teigimu, gyvūnui įsisiurbusi erkė gali sukelti daugybę negalavimų: gali atsirasti anemijos požymiai, karščiavimas, apatiškumas, gyvūnas gali netekti apetito. Labai svarbu laiku pastebėti simptomus ir kreiptis į veterinarą.

Erkių sukeliamos ligos

Lietuvoje labiausiai paplitusios 4-ios erkių naminiams gyvūnams sukeliamos ligos: babeziozė, anaplazmozė, erlichiozė ir Laimo liga (boreliozė).

Babeziozė (piroplazmozė) – tai viena dažniausiai augintiniams diagnozuojamų ligų. Šią ligą sukelia babezijos, kraujyje parazituojantys pirmuonys. Inkubacinis babeziozės periodas gali trukti nuo 3 dienų iki kelių mėnesių, taigi jog jūsų augintinis serga, galite pastebėti ne iš karto. Dažniausiai babezioze užsikrečia šunys, tačiau ši liga pavojinga ir katėms. Sergantiesiems pirmiausia pasireiškia šie ligos simptomai: apatiškumas, apetito stoka, aukšta temperatūra, silpnumas, viduriavimas, padažnėjęs kvėpavimas ir širdies ritmas. Taip pat gali sutrikti augintinio miego ritmas, prasidėti dehidratacija. Laiku pastebėjus simptomus bei pradėjus gydymą, babeziozė įveikiama. Sergantiems augintiniams dažnai skiriami antibiotikai, kurie užkerta kelią antrinėms infekcijoms.

- Reklama -

Geras laisvalaikis – Geras SUDOKU


Panašūs pirminiai simptomai gali įspėti ir apie kitą erkių sukeliamą ligą anaplazmozę. Nustatyta, jog gyvūnai šia liga užsikrečia ne iš karto, o po 24–48 valandų nuo erkės įsisiurbimo, taigi, anksti pastebėjus įsisiurbusią erkę bei ją ištraukus, rizika, jog jūsų augintinis susirgo anaplazmoze – maža. Liga sukeliama Anaplasma phagocytophilum mikroorganizmų, kurie puola baltuosius kraujo kūnelius ir taip silpnina gyvūno organizmą. Ši liga gydoma antibiotikais.

Labai į anaplazmozę panaši ir erlichiozė. Šią ligą taip pat sukelia mikroorganizmai, kurie naikina baltuosius kraujo kūnelius. Ligos simptomai gali pasireikšti praėjus tik keliems mėnesiams po užsikrėtimo, taigi galite ne iš karto pastebėti, jog jūsų augintinis serga. Kaip ir kitoms erkių sukeltoms ligoms, šiai irgi būdingi panašūs simptomai, tokie kaip vangumas, apetito praradimas, taip pat gali pradėti tinti kojos ar net prasidėti kraujavimas iš nosies. Erlichiozė dažnai pasireiškia kartu su babezioze, taigi pastebėjus simptomus tikslinga gyvūną ištirti dėl galimo užsikrėtimo abejomis ligomis.

Kaip ir žmonės, augintiniai taip pat gali susirgti Laimo liga. Veterinarijos gydytojos ir farmacijos vadovės Kamilės Ausmanės teigimu, skirtingai nei žmonėms, šią ligą nustatyti gyvūnams kur kas sunkiau. Simptomai gali pasireikšti ir po keleto mėnesių nuo užsikrėtimo. Pastebėjus, kad jūsų augintinis tapo vangus, pavargęs, pradėjo šlubuoti ar jaučia sąnarių skausmą, būtina kuo greičiau kreiptis į veterinarą. Laiku nepastebėta bei negydoma Laimo liga gali turėti skaudžias pasekmes. Pažeista centrinė nervų sistema sukelia paralyžių, o šios komplikacijos, deja, nepagydomos.

Kaip apsaugoti augintinius?

- Reklama -

Yra daug būdų, kurie gali padėti apsaugoti gyvūną nuo parazitų ir sunaikinti jau atsiradusius. Svarbu stebėti savo augintinį ir naudoti tinkamas priemones. Deja, nei viena iš priemonių neužtikrina 100% apsaugos nuo erkių, taigi siūloma pasirūpinti keliomis.

Antkakliai nuo blusų ir erkių ne tik gali padėti jas atbaidyti, – jei sudėtyje yra cheminių medžiagų, tokios priemonės naikina parazitus. Antkaklis turėtų būti užsegtas augintiniui kuo arčiau odos. Apsauga nuo erkių, užsegus antkaklį, pradeda veikti po dviejų dienų. Antiparazitinius antkaklius patartina naudoti trumpaplaukių naminių gyvūnų apsaugai. Galima išbandyti ir natūralų gintarinį antkaklį. Gintariniai karoliukai įelektrina gyvūno kailį, todėl parazitai negali prie jo prikibti. Taip pat gintaras skleidžia specifinį dervos kvapą, kuris nepatinka erkėms bei blusoms, taigi gali padėti atbaidyti šiuos parazitus.

Antiparazitiniai lašai taip pat gali turėti dvigubą poveikį – atbaidyti arba atbaidyti ir naikinti parazitus. Priklausomai nuo norimo efekto galite rinktis natūralių eterinių aliejų ir ekstraktų turinčius lašus, kurie gali padėti atbaidyti erkes, arba naudoti lašus su insekticidais, kurie naikina šiuos voragyvius. Antiparazitiniai lašai lašinami gyvūnui ant sprando odos praskyrus kailį. Preparatas pradeda veikti per odą patekęs į kraujotaką. Lašų poveikis tęsiasi iki 4 savaičių.

Ultragarsiniai pakabukai taip pat gali būti naudojami norint apsisaugoti nuo erkių. Žmogui ir gyvūnui ultragarso bangos negirdimos, taigi nekelia jokios žalos, tačiau pakabuko skleidžiamos bangos trikdo voragyvius, todėl gali padėti apsaugoti nuo įkandimo.

Purškalai ir aerozoliai purškiami gyvūnams ant kailio prieš vedant į lauką. Jų poveikis taip pat dvejopas, priklausomai nuo sudėties – parazitus atbaidantis arba atbaidantis ir naikinantis.

Šampūnai pasižymi greitu, momentiniu poveikiu. Jų galite rasti 100% natūralių, kurie tinka katėms bei šunims nuo 3 mėnesių amžiaus. Natūralūs gyvūnų šampūnai tik atbaido parazitus, šampūnai su specialiomis medžiagomis juos naikina.


Lietuvos pajūris


Jei norite naudoti tik natūralias priemones, rinkitės grynus eterinius aliejus. Tai maloniai kvepianti, augintiniams ir jų šeimininkams nekenksminga priemonė, galinti padėti atbaidyti erkes ir kitus parazitus. Tiek šunims, tiek katėms nuo erkių tinkami naudoti šie eteriniai aliejai: eukaliptų, rozmarinų, pelargonijų, citrinžolių ir kvapiųjų citrinžolių. Galite naudoti jau paruoštą tepti specialų mišinį arba pasigaminti tokį namuose įlašindami kelis lašus eterinio aliejaus į šaukštą bazinio aliejaus.

Būtina reaguoti greitai

Reguliariai bei kruopščiai apžiūrėkite savo augintinį grįžus po pasivaikščiojimo. Nepamirškite patikrinti, ar nėra įsisiurbusių erkių augintinio ausyse, aplink akis, ant snukučio, taip pat nosyje, po uodega, tarp kojų ir letenėlių. Aptikus įsisiurbusią erkę ją reikia kuo greičiau ištraukti. Geriausia, suėmus erkę pincetu kuo arčiau odos, traukti ją lėtu judėsiu sukant prieš laikrodžio rodyklę. Įkandimo vietą patepkite natūraliu eterinių aliejų mišiniu. Po erkės įkandimo stebėkite augintinio būklę, nes kai kurie ligų simptomai gali pasireikšti ir praėjus mėnesiui po kontakto su parazitu. Labai svarbu, jog, pastebėję pasikeitusį augintinio elgesį ar prastą savijautą, kreiptumėtės į veterinarijos gydytoją.

- Reklama -

Reabilitacija po traumos ar operacijos – ką reikia žinoti?

Po traumos ar pooperacinė reabilitacija yra esminis ortopedinio gydymo proceso elementas. Nepriklausomai nuo to, ar susilaužėte ranką, plyšote raiščius, patyrėte peties traumą, ar buvo atlikta klubo sąnario keitimo operacija, reabilitacija yra būtina norint pasiekti...

Kam reikalingas sraigtinis kompresorius?

Sraigtinis kompresorius, taip pat žinomas kaip oro kompresorius, yra dujų kompresoriaus tipas, kuriame naudojamas sukamasis teigiamo poslinkio mechanizmas. Šie kompresoriai yra įprasti pramonėje, kur reikia didesnio suslėgtų dujų kiekio. Sraigtiniai kompresoriai naudojami įvairiose pramonės šakose,...

Reabilitacijos svarba atsistatant po kaulų lūžių

Kaulų lūžiai gali turėti didelės įtakos asmens gebėjimui atlikti kasdienę veiklą, ypač tą, kuriai reikia judėjimo ir fizinio krūvio. Reabilitacija atlieka lemiamą vaidmenį atkuriant judesių diapazoną ir funkcionalumą po lūžio. Puslapyje https://alfasteps.com/paslaugos/reabilitacija/ rasite reabilitacijos...

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Pasinerkite į žinių kultūrą su norvegų kalbos kursais

Norvegų kalbos mokymasis gali būti vartai į ryšį su Norvegijos žmonėmis. Lankydami norvegų kalbos kursus asmenys gali išmokti kalbos ir geriau bendrauti su vietiniais, o tai gali padėti giliau suprasti Norvegijos kultūrą ir papročius....

Klasikiniai šviestuvai kaip stiliaus akcentas

Šiuolaikinė klasika arba modernus klasikinis stilius, viena vertus, reiškia klasikinį interjerą, formas ir motyvus. Kita vertus, jis remiasi šiuolaikinių medžiagų šviežumu, technologine pažanga ir minimalizmo griežtumu, kad sukurtų patogią, jaukią ir šiuolaikišką erdvę, kurioje...

Virtuvės komplektai kokybiškam ir patogiam gyvenimo būdui

Nesvarbu, ar rengiate vakarėlį, ruošiate vakarienę darbo dienomis, ar tiesiog padedate vaikams atlikti namų darbus, šeimos gyvenimas sukasi aplink virtuvę. Šiandienos virtuvės dizainas paprastai yra atviro plano arba bent jau sujungtas su likusiais namo...

Plaukų slinkimo problemoms spręsti – ne „stebuklingi“ šampūnai

Įprastai žmogus per dieną praranda 40-150 plaukų, bet šis skaičius gali stipriai padidėti dėl netinkamos jų priežiūros ar bendros žmogaus organizmo būklės pablogėjimo. Į holistinio požiūrio „AUM Wellness Clinic“ grožio pusryčius, susirinkęs gausus būrys...

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...