18.6 C
Jurbarkas
Antradienis, 21 gegužės, 2024

Plastinė chirurgija – ne lipdymas iš molio

Ar jau skaitėte?

 

- Reklama -

plastinePrieš dešimtmetį žiūrėdama filmus, kurių herojai po plastinių operacijų tapdavo visai kitokie, maniau, kad kur jau kur, bet Lietuvoje ši medicinos sritis tikrai neegzistuoja. Šiandien plastinė chirurgija ir jos funkcijos visuomenėje geriau suvokiamos, tačiau nedrįsčiau tvirtinti, kad neatsirastų vis dar manančių, jog tai – „išrinktųjų“ privilegija, sunkiai prieinama paprastam žmogui, arba, kad ji tarnauja vien gaivališkai grožio industrijai.

Kiek žmonių, tiek ir nuomonių, ar ne? O štai plastinė chirurgija ne tik egzistuoja, bet esti šalia mūsų ir kasdien pasitarnauja vis didesniam būriui žmonių. Pirmosios plastinės operacijos mūsų mieste atliktos jau 1993 m. (net anksčiau nei prieš dešimtmetį!), o šiandien uostamiesčio ligoninėse dirba ne vienas profesionalus chirurgas. Galime paminėti, ko gero, daugeliui žinomus specialistus: Mariją Kukanovą, Gintarą Gelžinį, Mariją Sakalauskaitę, turinčius didelę darbo Klaipėdoje patirtį. Su pastaraisiais dviem pavyko pakalbėti apie plastinės chirurgijos dabartį ir perspektyvas.

Maždaug 100 operacijų per metus!

Taip, jūs perskaitėte teisingai. Gydytojas G. Gelžinis per metus paprastai atlieka tiek ir daugiau operacijų, o tuo tarpu per dieną jam tenka 4-5 mažos operacijos – navikų, apgamu, odos darinių šalinimo. Nors ekonominio nuosmukio šalyje metu darbo krūvis, anot chirurgo, buvo kone perpus sumažėjęs, dabar jis vėl sparčiai didėja.

„Finansų krizė paveikė daugelį sričių. Nenuostabu, kad pokyčių darbinėje veikloje pajutome ir mes. Tačiau „geresnių laikų“ palaukti gali tik estetinių pasikeitimų pageidaujantys pacientai, o štai tie, kurie į plastikos chirurgus kreipiasi turėdami grynai medicininių poreikių, visada lieka. Jų skaičius, beje, didesnis. Be kita ko, įdomu tai, kad krizės laikotarpiu padaugėjo lietuvių emigrantų kreipimųsi“, – pasakojo M. Sakalauskaitė.

- Reklama -

Užtikrina įvairiapusę gerovę

G. Gelžinio kabinete ant sienos kabanti licencija, suteikianti teisę užsiimti plastine – rekonstrukcine chirurgija, tarsi pati byloja: mūsų aptariama medicinos sritis tarnauja ne grožio kultui, o žmogui. „Atliekant moters krūtų atkūrimo operaciją, trunkančią apie penkias valandas, dirba trys chirurgai iš karto. Tai sudėtingas darbas. Tačiau tiek atkuriamoji operacija, tiek estetinė kūno ar veido korekcija gali pacientui suteikti vienodą pasitenkinimą. Dažnai išoriniai trūkumai žmogui sukelia psichologinių problemų, o jeigu juos įveikti pavyksta tik įsikišus chirurgui – tai taip pat tarsi rekonstrukcija, tik dvasinė“, – sakė G. Gelžinis.

„Gyvenimo kokybė po operacijų pagerėja įvairiapusiai. Didelių krūtų sumažinimo operacija dažnai padeda atsikratyti nugaros skausmų, po vokų pakėlimo pagerėja matymo laukas. Rankos chirurgija – po operacijų išnyksta rankos ir pirštų skausmai, pagerėja judesiai, atsistato jutimas.

Visas mūsų darbas yra kūrybinis. Negalima gydymo standartų pritaikyti visiems pacientams. Dažnai praktinių įgūdžių neužtenka, prisireikia pasitelkti literatūros šaltinius, kad parinktume geriausią gydymo arba operacijos būdą konkretaus žmogaus problemai išspręsti“, – kolegą papildė M. Sakalauskaitė.

- Reklama -

Informacijos gausu, tik reikia domėtis

Paskutiniu metu televizijoje rodomas ne vienas plastinę – rekonstrukcinę chirurgiją populiarinantis projektas, leidžiantis susipažinti su šios medicinos srities galimybėmis. Mūsų chirurgai sakosi tokių laidų nežiūrį, tačiau pačiai idėjai pritariantys, jeigu tik tos laidos atsako į potencialiems pacientams rūpimus klausimus.

Pasak M. Sakalauskaitės, rimtai rengiantis plastinei operacijai, reikia pasirinkti neklaidinantį informacijos šaltinį ir nesivadovauti nuogirdomis arba pasakojimais. Pacientas visada gali atvykti pasikonsultuoti su gydytoju, išsakyti savo nuogąstavimus ir gauti atsakymus į visus klausimus. Susitikimo su gydytoju negali atstoti joks kitas informacijos šaltinis.

Vyrai mažai tesirūpina savo sveikata

Kadangi plastinę chirurgiją kartais suprantame kaip sudėtingą grožio procedūrą, jos pacientais dažniausiai įsivaizduojame esant moteris. O gal vyrai plastikos chirurgų paslaugomis naudojasi ne ką rečiau? G. Gelžinis atsako, kad ne. Per jo beveik dvidešimties metų darbo patirtį estetiniais sumetimais teko operuoti labai nedaug vyrų.

„Deja, vyrai Lietuvoje mažai rūpinasi savo sveikata. Mažiau vyrų pacientų kreipiasi ir dėl grožio procedūrų arba operacijų. Na, o jeigu jau sulaukiame vyriškosios lyties atstovų, tai jie dažniausiai pageidauja riebalų nusiurbimo, pilvo plastikos, ginekomastijos korekcijos operacijų, grožio procedūrų vyriško tipo nuplikimui gydyti“, – pastebėjimais pasidalijo M. Sakalauskaitė.

Kokios operacijos dažniausios?

„Dažnai tenka daryti rekonstrukcines operacijas onkologinių problemų turėjusiems pacientams: minkštųjų audinių atstatymas po auglio pašalinimo, krūties atkūrimo operacija, rankos mikrochirurgija dėl riešo kanalo sindromo, stringančių pirštų arba kitų rankos nervų atlaisvinimo operacijos, sausgyslių operacijos, pirštų deformacijos. Taip pat ir estetinės operacijos: ypač dažnai atliekamos krūtų didinimo ar mažinimo operacijos, pilvo plastika. Taip pat veido plastinės operacijos, intymioji chirurgija“  – teigė M. Sakalauskaitė.

Būkime realistai!

„Kartais pacientai praranda norą operuotis jau po konsultacijos su mumis. Taip nutinka dėl to, kad pas mus kai kurie ateina manydami, jog plastinė chirurgija tarsi makiažas: pasidarai ir netrukus visas švytintis pasirodai visuomenei. Tuo tarpu vien žodžiai „chirurgija“, „operacija“ turėtų sufleruoti, kad tai nėra labai paprastas ir juolab greitas procesas. Reikia galvoti ne tik apie galutinį rezultatą, bet ir apie netrumpą sveikimo periodą, galima riziką ir daugelį kitų dalykų“ – sakė chirurgas G. Gelžinis.

Pirmiausia pabandykite spręsti psichologinę problemą

Amžina dilema – natūralus grožis ar grožis sukurtas plastikos chirurgo pagalba? Šiandien antrojo varianto šalininkų būtų, ko gero, daugiau, nei jų buvo prieš tą patį dešimtmetį. Žmonės jau supranta, kad medicina gali vis daugiau ir dažniau ryžtasi jos naujoves panaudoti savo gerovei kurti.

Paklausėme kalbintų plastikos chirurgų, ar šie pritartų grožio operacijos pageidaujančiam savo artimam žmogui. Abu atsakė panašiai: jei žmogus (artimas jis ar nepažįstamasis) nuolat galvoja apie savo problemą ir mano, kad tai trukdo jam gyventi, visada patarčiau pabandyti tai išspręsti. Bet pirmiausia reikėtų ieškoti psichologinės pagalbos. Jeigu kompleksų, psichologinių problemų nepavyksta atsikratyti, tada jau verta pasikonsultuoti su plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistu.

Rita Kiupelytė

Griežtai draudžiama www.klaipedos.info paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti aktyvią www.klaipedos.info nuorodą kaip šaltinį.


 

- Reklama -

Reabilitacija po traumos ar operacijos – ką reikia žinoti?

Po traumos ar pooperacinė reabilitacija yra esminis ortopedinio gydymo proceso elementas. Nepriklausomai nuo to, ar susilaužėte ranką, plyšote raiščius, patyrėte peties traumą, ar buvo atlikta klubo sąnario keitimo operacija, reabilitacija yra būtina norint pasiekti...

Kam reikalingas sraigtinis kompresorius?

Sraigtinis kompresorius, taip pat žinomas kaip oro kompresorius, yra dujų kompresoriaus tipas, kuriame naudojamas sukamasis teigiamo poslinkio mechanizmas. Šie kompresoriai yra įprasti pramonėje, kur reikia didesnio suslėgtų dujų kiekio. Sraigtiniai kompresoriai naudojami įvairiose pramonės šakose,...

Reabilitacijos svarba atsistatant po kaulų lūžių

Kaulų lūžiai gali turėti didelės įtakos asmens gebėjimui atlikti kasdienę veiklą, ypač tą, kuriai reikia judėjimo ir fizinio krūvio. Reabilitacija atlieka lemiamą vaidmenį atkuriant judesių diapazoną ir funkcionalumą po lūžio. Puslapyje https://alfasteps.com/paslaugos/reabilitacija/ rasite reabilitacijos...

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Pasinerkite į žinių kultūrą su norvegų kalbos kursais

Norvegų kalbos mokymasis gali būti vartai į ryšį su Norvegijos žmonėmis. Lankydami norvegų kalbos kursus asmenys gali išmokti kalbos ir geriau bendrauti su vietiniais, o tai gali padėti giliau suprasti Norvegijos kultūrą ir papročius....

Klasikiniai šviestuvai kaip stiliaus akcentas

Šiuolaikinė klasika arba modernus klasikinis stilius, viena vertus, reiškia klasikinį interjerą, formas ir motyvus. Kita vertus, jis remiasi šiuolaikinių medžiagų šviežumu, technologine pažanga ir minimalizmo griežtumu, kad sukurtų patogią, jaukią ir šiuolaikišką erdvę, kurioje...

Virtuvės komplektai kokybiškam ir patogiam gyvenimo būdui

Nesvarbu, ar rengiate vakarėlį, ruošiate vakarienę darbo dienomis, ar tiesiog padedate vaikams atlikti namų darbus, šeimos gyvenimas sukasi aplink virtuvę. Šiandienos virtuvės dizainas paprastai yra atviro plano arba bent jau sujungtas su likusiais namo...

Plaukų slinkimo problemoms spręsti – ne „stebuklingi“ šampūnai

Įprastai žmogus per dieną praranda 40-150 plaukų, bet šis skaičius gali stipriai padidėti dėl netinkamos jų priežiūros ar bendros žmogaus organizmo būklės pablogėjimo. Į holistinio požiūrio „AUM Wellness Clinic“ grožio pusryčius, susirinkęs gausus būrys...

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...